Gotovo svatko od nas morao se boriti protiv takvih bolesti koje zahtijevaju uporabu antibakterijskih lijekova kako bi se postigao terapeutski učinak. Oni su agresivni lijekovi u odnosu na mikrofloru. Zato se postavlja pitanje koliko brzo možete piti alkohol nakon antibiotika, jer mnogi ne bi htjeli dugo odbiti vino, konjak, pivo, votku.
Pitanje je dvosmisleno i na to nema izravnog monosilabilnog odgovora. U medijima postoje različita mišljenja. Neki tijekom praznika s gozbom smatraju da je ispravnije odbiti piti alkohol, temeljeno više na nagodbi nego pouzdanih informacija iz autoritativnih izvora. Takva osoba u društvu izaziva suosjećanje i razumijevanje, obično ga nitko ne nagovara da pije. Međutim, postoje slučajevi kada se netko odnosi na članak u kojem liječnik popularno objašnjava da ne ometa uvijek proces oporavka.
Zašto ne trebate piti lijekove alkoholom
Kao što znate, dim se ne događa bez vatre. Liječnici s znanstvenog stajališta mogu opravdati zabranu upotrebe antimikrobnih proizvoda i istovremeno uporabu votke ili piva. Štoviše, oni tvrde da je moguće uzimati antibiotike nakon alkohola kroz strogo definirano razdoblje. Specijalisti se žale na sljedeće činjenice:
- Etanol na biokemijskoj razini značajno smanjuje terapijski učinak antimikrobnih tvari;
- Kombinacija alkohola s lijekovima antibakterijske skupine uzrokuje toksično oštećenje stanica jetre, kao i druge unutarnje organe;
- Upotreba alkohola inhibira imunitet, ima destruktivan učinak na zdravlje, što je tijekom terapije lijekovima izuzetno nepoželjna.
Gornji argumenti imaju racionalno zrno. Biokemijski procesi koji se javljaju u tijelu su izuzetno složeni i uravnoteženi, tako da zasićenost tkiva unutarnjih organa s takvom biološki aktivnom povezanošću kao što etilni alkohol ne može, ali ne može utjecati na metabolizam. Alkohol doista može značajno smanjiti terapijski učinak droga. Ili uništava atomsku strukturu aktivne tvari ili sprečava reakciju lijekova s proteinima patogenih mikroorganizama. Nadalje, alkohol može izazvati ubrzano izlučivanje ili komplicirati apsorpciju droga. Dakle, dođe do smanjenja učinkovitosti terapije ili se razvijaju nepoželjni bočni simptomi.
Utjecaj na funkciju i stanje jetre
Znanstvena istraživanja i praksa kliničke medicine potvrđuju destruktivni učinak na kombinaciju jetre antimikrobnih lijekova alkoholom. Zato upute za uporabu lijekova ukazuju na kontraindikacije i nuspojavu na ovo izuzetno važno tijelo. Za bolesnike s kroničnim bolestima jetre, mnogi lijekovi nisu dostupni. Ako kombinirate antimikrobne lijekove i alkohol, tada će negativni učinak postati dvostruki. Nakon koliko piti alkohol nakon tečaja antibiotika ovisi o općem stanju tijela i njegovoj sposobnosti obnove.
Pod utjecajem enzima, etanol je podijeljen na vodu i ugljični dioksid, ali ne odmah, ali zaobilazeći intermedijarnu fazu stvaranja izuzetno toksičnog spoja - acetaldehida, koji je otrov od tkiva. Što brže propada alkohola, to je manje štete tijelu. Međutim, uz istodobnu prisutnost antimikrobnih lijekova u tkivima unutarnjih organa alkohola, katabolizam alkohola značajno se usporava zbog inhibicije proizvodnje enzimske alkohol dehidrogenaze potrebne za dovršavanje reakcije cijepanja etanola na jednostavne spojeve.
Etanol ne komunicira izravno s antibioticima
Da biste saznali kako alkohol djeluje na drogu, a također nakon koliko dana možete piti alkohol nakon završetka antibiotičkog puta, stvoreno je laboratorijsko iskustvo. U početku su znanstvenici proveli eksperimente na životinjama, a zatim su pozvali volontere koji su ponuđeni da prođu terapijski tok pomoću antibakterijskih lijekova. Sudionici jednako podijeljeni u dvije skupine. Predstavnicima prvih od njih tijekom eksperimenta ponuđen je alkohol, drugi nije bio. Glavni cilj koji su organizatori pokušali postići je utvrditi učinak etanola na biološku aktivnost lijekova.
Rezultati eksperimenta pokazali su da je većina antibakterijskih lijekova lagano ili uopće ne komunicira etilni alkohol - praktički nije smanjila učinkovitost korištenih lijekova. Ovaj je zaključak uzet nakon proučavanja i uspoređivanja rezultata antibakterijske terapije lijekova između dvije skupine. Bili su identični. Razlika nije premašila dopuštenu pogrešku. Brzina apsorpcije, raspodjela u tkivima unutarnjih organa, kao i povlačenje aktivnih tvari, bila je približno ista.
Međutim, ne trebaju se donositi žuriti zaključci da je istodobna upotreba antibiotika i alkohola potpuno sigurna. Od stručnjaka se traži da uzmu u obzir neke nijanse:
- Eksperiment je izoliran i nije potvrđen drugim studijama, tako da ne biste trebali inzistirati na sigurnosti kombinacije droga i alkohola;
- Male doze alkoholnih pića ponuđene su eksperimentalne, a u stvarnom životu umjerenost u korištenju votke i piva rijetko je rijetko;
- Studije su se odnosile samo na interakciju lijekova s etanolom, utjecaj ove kombinacije na stanje unutarnjih organa nije proučavan, pa je nemoguće negativno negativno utjecati.
Ovo je bio prvi korak na potpunom odgovoru na važno pitanje o tome koliko možete piti alkohol nakon tečaja antibiotika, tako da nema konačnih i nedvosmislenih rezultata.
Razlozi odbijanja pića tijekom liječenja
Klinička medicina ima potpuno pravo tvrditi da kombinaciju alkohola i lijekova treba izbjegavati. Čak i ako njihovo međusobno djelovanje nije pravilno proučavano, tada je utjecaj etanola na zdravlje dovoljno poznat da dođe do određenih zaključaka. Nemoguće je to poreći:
- Alkohol krši metaboličke procese ako redovito pijete;
- Etanol izaziva porast šećera u krvotoku;
- Pijenje alkohola dovodi do fizičke i nervozne iscrpljenosti;
- Rizik od alergijske reakcije povećava se za redoslijed veličine.
Svaka osoba ima individualne karakteristike unutarnjih bioloških procesa, tako da je gotovo nemoguće predvidjeti reakciju tijela, ali teško će biti pozitivan.
Interakcija alkohola s antimikrobnim lijekovima
Prema eksperimentu, prijem pića koja sadrže alkohol ne utječe na farmakološka svojstva većine antimikrobnih i ne izaziva značajne nuspojave. Međutim, postoje antimikrobni lijekovi koji se ne mogu kategorički uzimati s alkoholom, jer ta kombinacija dovodi do zaista opasnih posljedica.
Tek nakon nekoliko dana možete piti alkohol nakon antibiotika koji utječu na metabolizam. Na primjer, lijekovi kao što su cimetidin, ketokonazol, arukti i analozi zahtijevaju sudjelovanje enzima u biokemijskoj reakciji potrebnog za podjelu etanola. Njegove rezerve su ograničene. Kada se koristi značajne doze etanola, događa se sukob. Enzim jednostavno počinje nedostajati ili za interakciju s lijekom ili za reakciju s etilnim alkoholom. U prvom ćemo slučaju definitivno primijetiti smanjenje terapijske učinkovitosti uporabe lijeka, plus moguće alergijske reakcije i povećane nuspojave lijeka. Ako ne podijelite etanol, tada ne možete izbjeći akutnu opijenost sa svim posljedicama koje slijede. Zbog toga je nemoguće istovremeno uzeti antimikrobne lijekove ove vrste s alkoholom.
Disulfir je glavni razlog zabrane pijenja alkohola tijekom antimikrobne terapije. Uvođenje katabolizma etanola u tijelu dovodi do nakupljanja prethodno spomenutog octa aldehida - acetaldehida. Ovo je moćan toksin koji ima globalni negativan učinak na tijelo. Najčešći i neugodniji znakovi opijenosti:
- mučnina s borbi za povraćanje;
- probava;
- akutna glavobolja;
- obilno znojenje;
- opća slabost, vrtoglavica;
- tahikardija;
- povećavajući pritisak.
Slažem se da takvo fizičko stanje najjasnije dokazuje tezu da trebate koristiti antibiotike nakon tečaja alkohola nekoliko dana u nekoliko dana, tako da su etanol i njegovi proizvodi toksičnog propadanja uspjeli prirodno izaći iz tijela.
Usput, reakcija slična disuhumu naziva se zahvaljujući lijeku za terapiju za zabranu lijeka za kronični alkoholizam-disulfiram. Njegova upotreba čini da alkoholičari odbijaju piti alkohol upravo zbog razvoja panike straha od simptoma akutne opijenosti. Lijek se daje u potkožni sloj (implantiran), odakle postupno ulazi u tijelo i blokira razvoj enzima odgovornog za cijepanje etanola.
Koje komplikacije čekati
Nakon koliko dugo možete mirno piti alkohol nakon što antibiotici ovisi o antimikrobnom lijeku (brzini njegove asimilacije i izlučivanja), kao i o individualnim karakteristikama ljudskog metabolizma.
Liječnici naglašavaju da se zabrana ne primjenjuje samo na čašu konjaka ili votke. Morate zaboraviti na vino, pivo, piće s niskim alkoholom. Nadalje, etilni alkohol često se nalazi u drugim prehrambenim proizvodima, kao i u drogama, tako da biste trebali obratiti pažnju na ovaj aspekt.
Često možete čuti da je nečiji poznanik koristio alkohol i uzimao antimikrobne lijekove, bez ikakvih negativnih posljedica. Međutim, nitko ne zna što se dogodilo s tijelom ove osobe, koliko se učinkovit tretman pokazao, koliko dugo trajao, kako sada posluje sa zdravstvenim stanjem. U međuvremenu, u praksi kliničke medicine zabilježeni su mnogi slučajevi kada se ljudi nisu pridržavali preporuka koliko piti alkohol nakon antibiotika, ali su ga konzumirali tijekom procesa liječenja, i kao rezultat postale žrtve:
- oslabljeni rad na jetri;
- anafilaktički šok;
- Neuspjesi u radu mozga i središnjeg živčanog sustava općenito (jake glavobolje, popraćene vrtoglavicom, mučnina s povraćanjem napada, konvulzivni napadi);
- gastrointestinalne bolesti;
- funkcije spavanja;
- povećani pritisak;
- negativne kožne reakcije (dermatitis);
- Poremećaji srčanog ritma;
Naš prirodni filter najviše trpi jetra. Unatoč mogućnosti obnove stanica, ispada da je to tako snažan negativan učinak da u konačnici gubi svoju funkcionalnost.
Posljednja riječ u sporu o kombinaciji alkohola i antibiotika
Nakon završetka terapije lijekovima, morate izdržati nekoliko dana prije nego što započnete uporabu alkoholnih pića. To je zbog uklanjanja lijekova lijekova iz tijela, a za to je potrebno određeno vrijeme. U svim lijekovima vrijeme za postizanje maksimalne koncentracije u krvi i izlučivanju je različito. To je uvijek naznačeno u uputama.
Alkoholna pića se ne preporučuju ne samo s antimikrobnim sredstvima, već i s drugim lijekovima. Međutim, antimikrobni lijekovi jedan su od rijetkih koji su pod kategorijskom zabranom. Ako ćete podvrgnuti medicinskom tretmanu, svakako pitajte liječnika - nakon koliko možete piti alkohol nakon antibiotika.
Unatoč činjenici da je podijeljeno stručno mišljenje stručnjaka o prihvatljivosti istodobne uporabe alkoholnih pića i antibakterijskih lijekova (isključujući one lijekove koji su jasna ograničenja), većina liječnika je sklona zaključku da je u procesu liječenja bolje odbiti piti alkohol.
U svakom slučaju, alkohol je daleko od proizvoda, zbog čega vrijedi riskirati zdravlje, čak i ako se rizik čini beznačajnim. Ništa strašno neće se dogoditi ako postanete entuzijastični tetotaler 2 tjedna. Čak se i tijelo zdrave osobe s vremenom ispasi ispred alkohola. Dugo pijenje alkohola dovodi do razvoja velikog broja različitih somatskih i mentalnih poremećaja. Ako osoba ne odbije alkohol tijekom bolesti, tada možemo s pouzdanjem reći da će se fizička i mentalna degradacija ubrzati u ovom vremenskom razdoblju. Čak i ako možete piti alkohol istovremeno s lijekovima, to još uvijek ne trebate. Etanol je otrov, a koliko se votka ne može računati.