Sigurna i umjerena konzumacija alkohola

mamurluk na poslu

Mnogi ljudi ne piju alkohol tijekom radnog tjedna, ali si dopuštaju opuštanje vikendom ispijanjem nekoliko boca piva ili jačih pića dnevno. Vrijedno je uzeti u obzir da je ovaj pristup opasan i može uzrokovati zdravstvene probleme. To je zbog činjenice da je tijelu teško obraditi veliku dozu alkohola koja je primljena u roku od 2 dana.

Da biste izbjegli ozbiljne probleme, morate znati koja se doza alkohola dnevno smatra sigurnom.

Postoji li sigurna količina alkohola?

Liječnici još uvijek nisu došli do konsenzusa o tome postoji li doza alkohola koja je bezopasna za tijelo. Neki smatraju da je 200 ml vina ili 50 ml votke (konjaka) 2-3 puta tjedno sasvim prihvatljiva količina alkohola koja ni na koji način neće utjecati na vaše zdravlje. Drugi pak smatraju da već tako mala količina povećava rizik od raznih zdravstvenih problema i dovodi do alkoholizma.

Postoje posebne tablice i formule koje vam mogu pomoći izračunati otprilike koliko alkohola možete popiti bez štete za svoje zdravlje. Ali potrebno je uzeti u obzir da je nemoguće osloniti se na njih 100%, budući da su dobivene vrijednosti prosječne. Za svaku osobu, sigurna doza alkohola je individualna. Parametar ovisi o spolu, dobi, težini i prisutnosti kroničnih bolesti.

sigurna doza alkohola

Sigurna količina alkohola dnevno

Provedena su mnoga istraživanja i eksperimenti kako bi se odredio dnevni unos alkohola. Većina zapadnih i naših liječnika složili su se da bez štete po zdravlje sredovječni i složeni čovjek može piti dnevno sljedeće:

  • vino - do 200 ml;
  • pivo - do 500 ml;
  • votka (konjak, viski) - do 50 ml.

Za ljepši spol sigurnom se smatra sljedeća količina alkohola:

  • vino - do 100 ml;
  • pivo - do 330 ml;
  • jaka pića - do 30 ml.

Vrijedno je uzeti u obzir da se žene zbog svojih anatomskih karakteristika puno brže uvlače u pijanstvo, pa se kod njih može razviti ovisnost o alkoholu nakon 1, 5-2 godine svakodnevnog pijenja.

Koliko možete popiti tjedno bez štete?

WHO (Svjetska zdravstvena organizacija) je izračunala koliko se alkohola tjedno može konzumirati bez štete po zdravlje. Sigurna doza je navedena u obrocima, pri čemu je standardna doza 10 ml etanola ili 8 g alkohola.

Za muškarce

Za muškarce je prihvatljivo piti 3 jedinice alkohola dnevno ili 21 jedinicu tjedno, uz dva potpuno trijezna dana.

Za žene

Ženama se ne preporuča piti više od 2 porcije alkohola dnevno ili 14 porcija u tjednu. Kako bi izbjegle zdravstvene probleme, dame također trebaju piti najmanje dva dana.

Postoji li siguran standard za vozača?

Mnoge vozače zanima koliko alkohola smiju piti i u kojoj količini prije nego što sjednu za volan. Prema utvrđenim standardima, koncentracija čistog alkohola u krvnom serumu ne smije prelaziti 0, 35 ppm. Ovaj standard je uveden zbog činjenice da je alkohol uvijek prisutan u krvi osobe, čak i ako alkoholna pića prije nisu konzumirana.

alkohol i vožnja

Alkohol ulazi u tijelo jer se nalazi u mnogim namirnicama, uključujući kefir, neko voće i peciva. Svaka država ima svoje dopuštene razine alkohola u krvi vozača.

Umjerena konzumacija alkohola

Kako biste izbjegli zdravstvene probleme i smanjili rizik od razvoja ovisnosti o alkoholu, morate piti umjereno. Posebno je važno znati svoju normu za ljude koji imaju problema s alkoholom, na primjer, one koji nakon nekoliko čaša votke izgube kontrolu nad svojim ponašanjem ili postanu preagresivni.

Čak i uz umjerenu konzumaciju alkohola, preporuča se pridržavati se sljedećih pravila:

  • Apsolutno ne smijete međusobno miješati različite vrste alkohola;
  • nakon teškog stresa, ne preporuča se piti više od 70 ml jakih pića;
  • dok pijete alkohol, trebali biste se suzdržati od pušenja, jer nikotin povećava opijenost;
  • Bolje je grickati pića s agrumima, jer tvari prisutne u njihovom sastavu ubrzavaju proces razgradnje alkohola.

Što se tiče ograničenja, čak i uz umjerenu konzumaciju alkohola, preporučuje se suzdržati se od uzimanja lijekova, jer alkohol može neutralizirati ili, obrnuto, pojačati njihov učinak.

Kako izračunati svoju granicu alkohola bez mamurluka?

Da biste izbjegli mamurluk sljedeći dan nakon gozbe, konzumacija alkohola treba biti umjerena. Ako govorimo o određenim vrstama alkoholnih pića, tada u prosjeku po 1 kg tjelesne težine ne smije biti više od:

  • votka - 4 ml;
  • pivo - 30 ml;
  • vino - 12 ml;
  • tekila - 3 ml;
  • apsint - 2 ml.

Vrijedno je uzeti u obzir da se tijekom godina doza alkohola treba postupno smanjivati, budući da se u odrasloj dobi tijelo više ne nosi s etanolom tako učinkovito, a proces njegove eliminacije usporava. Što je više komponenti prisutno u piću, to je tijelu teže nositi se s njim. Nakon pijenja konjaka, viskija ili absinta, mamurluk će biti gori nego od iste količine votke.

Napomena! Pića i grickalice koje konzumirate uz alkohol malo utječu na težinu mamurluka. Kako ćete se osjećati sljedeće jutro ovisi samo o količini i kvaliteti onoga što popijete.

Koliko popiti a da ne riskirate da se napijete?

Čak ni uz umjerenu konzumaciju alkohola ne može se jamčiti da se osoba neće napiti. Narkolozi tvrde da rizik od razvoja alkoholizma uvelike ovisi o genetskoj predispoziciji. Psihoemocionalno stanje također igra važnu ulogu.

U svakom slučaju, potrebno je zapamtiti da redovita konzumacija alkoholnih pića (čak iu umjerenim količinama) stvara ovisnost i može uzrokovati ovisnost o alkoholu.

mamurluk nakon alkohola

U međunarodnoj medicini postoji takav izraz kao "kritična doza" - to je maksimalna količina alkohola koju osoba može popiti bez rizika od prijelaza u fazu 2 ili 3 alkoholizma. Svaka osoba koja sumnja da postaje ovisna o alkoholu trebala bi otprilike znati u kojoj se fazi nalazi. Ovo je vrlo važno kako bi se spriječilo napredovanje bolesti i održala stabilna razina.

Osobe koje umjereno piju alkohol i nalaze se između 1. i 2. stupnja alkoholizma mogu piti ne više od 100-300 ml votke jednom tjedno. Ta količina alkohola neće ozbiljno naštetiti zdravlju i spriječit će pogoršanje situacije.

Napomena! Uz zlouporabu alkohola rizik od alkoholičarenja posebno je visok kod osoba mlađih od 20 godina.

Formula za određivanje pojedinačnih normi alkohola

Zdravstveni stručnjaci razvili su formulu koja se može koristiti za izračunavanje individualnog unosa alkohola. Pomoću ove metode možete samostalno odrediti koliko alkohola možete popiti dnevno bez štete po zdravlje.

Osnova je 1, 5 g etilnog alkohola na 1 kg ljudske težine. Ako je osoba teška 70 kg, pojedinačna doza etanola je 105 ml. U svakom slučaju, potrebno je razumjeti da su takve vrijednosti prosječne, jer mnogo ovisi o dobi, spolu i fiziološkim karakteristikama tijela.

Zaključak

Ako se konzumira umjereno, alkohol ne šteti zdravlju. To posebno vrijedi u slučajevima kada se konzumiraju visokokvalitetna pića od prirodnih sastojaka.

Kako bi se smanjio rizik od neželjenih komplikacija, preporučuje se izračunati individualni unos alkohola i ne prekoračiti ga. I naravno, potrebno je zapamtiti da se čak iu minimalnim količinama ne preporučuje konzumiranje alkohola više od 2-3 puta tjedno, jer to može izazvati razvoj ovisnosti o alkoholu.